رپرتاژ

تبلیغات

دلپری 2
تبلیغ 2

با تغذیه دوران بارداری سلامتی خود و جنین‌تان را تضمین کنید

تغدیه دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری یکی از موارد بسیار پر اهمیت است که توجه زیادی باید به آن شود. از آنجایی که تمامی هورمون‌های یک زن باردار در این دوران دچار اختلال می‌شود، به همین علت تغذیه او نیز باید به گونه‌ای باشد تا تمام نیازهای مادر و جنین را برآورده نماید. 

هر غذایی که برای تغذیه دوران بارداری تهیه می‌شود به طور کاملا مستقیمی بر روی کودک او نیز تاثیرگذار است. از این رو در وهله اول نیاز به یک برنامه ریزی جهت متعادل کردن رژیم غذایی مورد نیاز است.

در این مطلب کیدمام به مهمترین نکات تغذیه ای که برای سلامتی خود و جنین تان لازم است بدانید، پرداخته شده است. پس با ما همراه باشید. همچنین شما می توانید تمام آنچه که باید درباره دوران بارداری بدانید را در سایت کیدمام پیدا کنید.

 

مصرف مواد مغذی را در تغذیه دوران بارداری افزایش دهید

کودک در بدن مادر خود منتظر دریافت غذا است تا به رشد خود ادامه دهد.  به همین علت باید توجه نمایید که چه چیزی را مصرف می‌کنید. زیرا هر گونه ماده غذایی مضر اول بر روی سلامتی شما سپس بر روی کودکتان تاثیر خود را می‌گذارد. 

بنابراین اولین کاری که در تغذیه دوران بارداری باید به انجام برسانید این است که مصرف مواد مغذی را در غذاهای خود افزایش دهید. مواد مغذی می‌توانند به دو دسته کلی تقسیم شوند که هر کدام از آن‌ها دسته بندی‌های مختلفی را دارند:

 • ریز مغذی‌ها
 • درشت مغذی‌ها

به طور کلی ریز مغذی‌ها شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند و درشت مغذی‌ها کربوهیدرات، پروتئین و چربی را به خود اختصاص داده‌اند. 

در دوران بارداری هر کدام از ماده مغذی ذکرشده باید به میزان مشخص شده‌ای مصرف شوند تا انرژی مورد نیاز را تامین کنند. 

اگر هر کدام از موادی که برای یک رژیم غذایی مناسب هستند، مصرف نشود؛ بدن آنطور که باید نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد و امکان به خطر افتادن سلامت زن باردار و فرزند او وجود دارد. از این رو تغذیه دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

مصرف پروتئین فراموش نشود

همانطور که بدن یک فرد عادی به میزان زیادی پروتئین نیاز دارد، نیاز بدن زن باردار به این ماده مغذی بسیار بیشتر از حالت نرمال است. زیرا بدن با استفاده از این ماده درشت مغذی می‌تواند باعث رشد بافت‌های جنین شود. 

البته استفاده از پروتئین در تغذیه دوران بارداری می‌تواند بر روی بدن خود فرد نیز تاثیر بگذارد. به گونه ای که سینه و بافت رحم او رشد می‌کند و او را برای دوران بعد زایمان نیز آماده می‌نماید.

برای اینکه بتوانید خون را در بدن خود افزایش دهید، باید روزانه سه وعده از پروتئین را در غذاهای خود به کار ببرید. 

گوشت گاو کم چرب، لوبیا، مرغ و سالمون از مهمترین منابع پروتئین هستند. لازم به ذکر است با استفاده از مواد زیر نیز می‌توانید این درشت مغذی را وارد بدن کنید. از جمله:

 • کره بادام زمینی
 • آجیل
 • پنیر خامه‌ای

البته در مصرف مواد غذایی ذکرشده نباید زیاده روی کنید و در صورت عدم رعایت با مشکلات جدیدی رو به رو خواهید شد. پس تناسب را در رژیم غذایی خود رعایت کنید.

 

کلسیم ; مهم‌ترین ماده غذایی در تغذیه دوران بارداری

بدون شک یکی از مهم‌ترین مواد غذایی که در دوران بارداری باید استفاده شود، کلسیم است. برای اینکه استخوان‌های جنین شما تشکیل شوند به کلسیم بسیاری احتیاج دارید که کمترین حجم استفاده از آن سه وعده در روز است. همچنین این ماده مغذی به تکامل عصبی جنین نیز کمک خواهد کرد. به همین علت اگر می‌خواهید یک جنین سالم داشته باشید و همینطور تغذیه دوران بارداری شما کامل باشد از مصرف مواد زیر غافل نشوید:

 • شیر
 • ماست
 • پنیر
 • کلم
 • تخم مرغ
 • پودینگ

 

تغدیه دوران بارداری

آهن ; نیاز زن باردار و جنین در تغدیه دوران بارداری

همانطور که می‌دانید خون سازی در بدن تحت ماده مهمی با نام آهن انجام می‌شود. با وجود این ماده هموگلوبین خون افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود تا جنین شما راحت‌تر به رشد خود ادامه دهد. هفته بیستم بارداری دورانی است که بدن زن باردار بیشترین نیاز را به آهن پیدا می‌کند. زیرا جنین این درخواست را از مادر خود دارد. که در اینجا تغذیه دوران بارداری اهمیت خود را نشان می دهد. از این رو در روز باید حداقل مقدار 500 گرم آهن مصرف شود که بیش از نیمی آن توسط توسط جنین گرفته می‌شود. 

پس زن باردار در صورت عدم مصرف آن، خود با مشکلاتی نظیر کم خونی مواجه می‌شود. اگر مواد غذایی زیر را مصرف کنید در آن صورت می‌توانید اکسیژن کافی را به جنین خود برسانید:

 • مرکبات
 • تخم مرغ
 • میوه‌های خشک
 • نان و غلات غنی شده
 • سبزیجات برگ تیره
 • گوشت گاو و مرغ

در دروان بارداری زنان علاقه بسیاری به خوردن میوه دارند ولی بعضی از این میوه ها به علت ساختاری که دارند باعث ایجاد تشویش و نگرانی مادران می شوند. از جمله آن ها می توان به بلوبری اشاره کرد. به همین علت برای آگاهی از بایدها و نبایدهای مصرف آن، می توانید مطلب خطرات و یا مزایای بلوبری را در کیدمام بخوانید.

 

ویار دوران بارداری ; دردسر شیرین

بدون شک بارها و بارها نام ویار را شنیده‌اید و شاید خود نیز آن را تجربه کرده باشید. در دوران بارداری فرد دچار عادت‌های عجیب و غریب می‌شود. به گونه‌ای که تنها تمایل به خوردن غذاهای بی ارزشی دارد که تحت عنوان “پیکا” شناخته شده است. 

دلیل خاصی برای افرادی که ویارهای غذایی متفاوتی در دوران بارداری دارند، شناخته نشده است ولی با توجه به نظریاتی که در این باره ارائه شده است این مشکل را به هورمون‌ها نسبت داده‌اند. 

از جمله معمول‌ترین ویارها می‌توان به شکلات و خوراکی‌های ترش اشاره کرد. البته در مواردی مصرف این مواد مانعی ندارد ولی مقدار آن نباید از حد تجاوز کند. 

البته متاسفانه بسیاری از خانم‌های باردار در این دوران دچار ویار مصرف غذاهای مفید و مورد نیاز بدن می شوند و به نوعی با مصرف این مواد دچار حالت تهوع می‌گردند. از این رو اگر شما نیز به این مشکل برخوردید باید با پزشک متخصص تغذیه و یا پزشک متخصص زنان ملاقات داشته باشید. با نسخه‌ای که به شما داده می‌شود و شامل مکمل‌های غذایی است، کمبود این مواد تا حدودی در بدن جبران می‌گردد.

لازم به توضیح است همیشه ویار دوران بارداری شیرین نیست و ممکن است حتی خوردن برخی از خوراکی ها باعث سقط جنین شود. پس باید تغذیه دوران بارداری را جدی بگیرید.

 

تغذیه دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری
جمع بندی

تغذیه دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که باید برنامه ریزی‌های لازم را برای آن داشته باشید و در صورت نیاز به یک پزشک و یا مشاوره تغذیه مراجعه کنید.

البته در این دوران تغذیه تنها راه چاره نیست و برای اینکه بتوانید یک زایمان راحت و به دور از دردسر را داشته باشید باید از ورزش کردن نیز غافل نشوید. تمام این‌ها در کنار هم نه تنها سلامتی شما را تضمین خواهد کرد بلکه کمک بسیار بزرگی به سلامتی جنین شما می‌کند.

همچنین با رعایت سایر نکات دیگر و کسب اطلاعات درباره بایدها و نبایدهای دوران بارداری می توانید زایمان خوبی داشته باشید. از جمله این بایدها و نبایدها می توان به رنگ کردن مو در دوران بارداری اشاره کرد. 

سلامتی و رشد جنین تنها به تغذیه دوران بارداری مادر بستگی دارد و به هر میزان مواد مغذی رسیده به آن‌ها کامل‌تر باشد، جنین نیز رشد بهتری خواهد داشت.

 

مادرهای مهربان می توانید با رفتن به بخش نوزادی کیدمام با اطلاعات بیشتری آماده ی ورود فرزند خود باشید‌.

لینک کوتاه این مطلب:

https://kidmam.ir/?p=62174

اشتراک گذاری این مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter

مطالب مرتبط

مشاغل VIP

دکتر مریم شهبازی
آتلیه عکاسی سها
کودک
جشن
کلینیک
آتلیه
مهدکودک
ماساژ
رستوران
سیسمونی
اسباب بازی
لیاس مادر
لباس کودک

رپرتاژ

تبلیغات

دلپری 2
تبلیغ 2
به بالای صفحه بردن