رپرتاژ

تبلیغات

دلپری 2
تبلیغ 2

بیماری های رایج در نوزادان

بیماری رایج نوزادان

یکی از نگرانی های مادران مواجهه با برخی بیماری های رایج در نوزادان است.

در این مطلب کیدمام به چند بیماری پس از تولد در نوزادان می پردازیم.

نوزادان اغلب بعد از تولد آسیب پذیر هستند. آن ها به راحتی دچار عفونت می شوند و یا ممکن است با مشکلات خاص مادرزادی دنیا بیایند. هر زنی که برای بار اول مادر می شود لازم است بداند که باید مراقب چه چیزهایی باشد و اینکه چه زمانی شرایط بچه جدی است.

یک لیست ساده از بیماری های رایج نوزادان و کودکان تازه متولد شده که ممکن است دقیقا بعد از تولد نوزاد با آن مواجه شوند در این مطلب کیدمام آمده است. این لیست خیلی شامل جزئیات نمی باشد و به مشکلاتی که در کودکان رایج است مربوط می شود. وقتی در مورد بیماری ای شک دارید بهترین پیشنهاد این است که به پزشک مراجعه کنید.

 

15 بیماری رایج در نوزادان

۱- جراحی های زمان تولد

جراحی های زمان تولد می تواند در نتیجه استفاده از پنس جراحی برای بیرون آوردن نوزاد از کانال رحم باشد. اغلب نوزادان خیلی زود از آسیب های هنگام تولد خوب خواهند شد.

در زایمان های سخت و زایمان های بریچ ( زایمانی که نوزاد سر و ته در رحم می باشد یعنی وضعیتی که ابتدا پاها و شانه ها بیرون می آید) ممکن است به علت نازک بودن استخوان و به علت فشاری که هنگام تولد به نوزاد می آید و یا استفاده از ابزار های مختلف باعث شکستگی استخوان شود. پزشکان وضعیت نوزاد را بررسی و اگر این آسیب ها شدید باشد نوزاد را درمان خواهند کرد.

 

۲- یرقان یا زردی

زردی به دلیل بالا بودن بیلی روبین خون باعث زرد شدن رنگ پوست می شود. این بیماری اغلب در نوزادانی وجود دارد که با زردی دوران نوزادی دنیا می آیند.

زردی نوزادی به طور طبیعی بعد از مدتی از بین می رود. اگر جدی باشد بهتر است به پزشک مراجعه شود و درمان شود چون کبد کامل رشد نکرده و قادر نیست تا بیلی روبین خون را از کیسه صفرا خارج کند.

 

۳- قولنج یکی از بیماری های رایج نوزادان

قولنج برای زمانی است که نوزاد بدون هیچ دلیلی در ظاهر به طور دائم گریه می کند. به طور طبیعی نوزاد احساس ناراحتی می کند و نمی تواند تا آن را بیان کند. این مشکل باید تا سه ماهگی نوزاد برطرف شود. اگر قولنج ادامه داشته باشد باید مشکل شیر خوردن نوزاد برطرف شود و تشخیص درستی برای این شرایط گرفته شود.

 

۴- نفخ معده

نوزادان تازه متولد شده شکم های نرم و باد کرده دارند. لازم است مادران به شکم نوزادشان توجه کنند. وقتی شکم هنگام لمس کردن سفت و باد کرده به نظر می آید احتمالا دلیلش گاز معده یا یبوست می باشد. زمانی که نوزاد شروع به تغذیه کند در واقع مشکل بر طرف شده است. اگر نوزاد بیشتر کبود می شود و معده اش ورم دارد به این معنا است که او مشکلات جدی ای در ارگان های داخلی اش دارد.

همین بیماری های رایج نوزادان ممکن است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت و خطرناک تری باشد اگر به موقع به آن رسیدگی نشود.

 

۵- پوست آبی و کبود رنگ و آپنه

به طور طبیعی نوزادان تازه متولد شده دست و پاهای کبود رنگی دارند. با بهتر شدن جریان خون این کبودی کمرنگ تر می شود. اما رنگ کبودی اطراف لب و رنگ کبودی پوست که برطرف نشده است می تواند به این معنا باشد که لازم است به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. آپنه قطع تنفس برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به همراه کبودی رنگ پوست است. این بیماری شامل مشکلات قلب می شود که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

 

۶- استفراغ کردن

استفراغ غذا یکی از بیماری های رایج در بین کودکان است. مادران اغلب آروغ بچه را می گیرند تا از بالا آوردن غذای کودک جلوگیری کنند. زمانی موضوع جدی است که رنگ استفراغ متمایل به سبز باشد و وقتی این استفراغ کردن ها ادامه دار باشد. بچه ها می توانند خیلی سریع غذایشان را پس بزنند که این نیاز به درمان و دارو دارد. عدم تحمل لاکتوز و شیر مادر یکی دیگر از مشکلات رایج است که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد. استفراغ مکرر و بالا آوردن شیر می تواند به خاطر عفونت و یا مشکلات گوارشی باشد.

 

۷- سرفه کردن

معمولا نوزاد هنگام تغذیه اگر جریان شیر مادر خیلی زیاد باشد سرفه می کند. سرفه های شدید و بسته شدن دهان بعد غذا خوردن می تواند نشان دهنده ی مشکلی در ریه یا سیستم گوارشی باشد. سرفه مداوم در شب می تواند نشان دهنده ی سیاه سرفه یا مشکلات تنفسی باشد.

 

۸- درد تنفسی

این بیماری زمانی پیش می آید که به دلیل انسداد مسیر بینی اکسیژن ناکافی به بچه برسد. چندین ساعت طول می کشد تا یک نوزاد تازه متولد شده یاد بگیرد چگونه به طور طبیعی نفس بکشد. زمانی که تنفس نرمال ثابت است نباید هیچ کبودی در نوزاد دیده شود. اگر نوزاد با صدا نفس می کشد، خر خر می کند، یا سوراخ بینی اش قرمز شده یا کبود رنگی پوستش ادامه دارد باید به او دارو داده شود.

با تشخیص سریع و اقدام هوشمندانه، بیماری های رایج نوزادان را تحت کنترل داشته باشید.

 

۹- کم خونی

کم خونی به دلیل کمبود هموگلوبین است که سطح اکسیژن در خون پایین می آید و خون رقیق می شود. بچه هایی که از مادرانی که کم خونی دارند دنیا می آید کم خونی خواهند داشت. اگر کم خونی درمان نشود می تواند بسیار جدی و مرگبار باشد.

 

۱۰- تب جزو بیماری های رایج در نوزادان است

تب نشان دهنده ی این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. اگرچه، تب های شدید و ادامه دار بالای ۱۰۱ درجه در نوزادان تازه متولد شده و کودکان می تواند منجر به حملات جدی یا کشنده و آسیب مغزی شود. در این وضعیت درمان دارویی برای عفونت باید فورا انجام شود.

 

۱۱- مشکلات پوستی

مشکلاتی مثل بثورات پوشک یا بیماری کرادل کپ( یا کلاه گهواره نوعی بیماری که باعث پوسته های ضخیم سفید یا زرد رنگی در پوست سر می شود که به آسانی کنده نمی شوند) مشکلات رایجی هستند که برای نوزاد دردناک است. این بیماری واکنش پوست به پوشک و رنگ و یا مواد درون پوشک می باشد. عوض کردن زود به زود پوشک و استفاده از یک کرم خوب توصیه می شود. هم چنین اگر کودک دچار بیماری کرادل کپ است باید موهای کودک با یک شامپوی ملایم به طور روتین شسته شود.

 

۱۲- عفونت گوش از جمله بیماری های رایج در نوزادان

عفونت گوش از بیماری های رایج میان نوزادان است. نوزادان با گوش هایشان خیلی بازی می کنند و وقتی دچار عفونت می شوند گوش هایشان بسیار کثیف است. عفونت های ویروسی بسیار رایج هستند و برطرف شدن این عفونت چندین روز طول می کشد. اگرچه عفونت های باکتریایی نیز می تواند منجر به از دست دادن شنوایی شود و نیاز به آنتی بیوتیک دارد.از خطرناک ترین بیماری های رایج نوزادان عفونت های مختلف از جمله عفونت گوش ها می باشد.

 

۱۳- برفک دهان

برفک دهان یک عفونت قارچی است که به خاطر مخمری در دهان کودکان به وجود می آید. حتما اگر موضوع جدی بود با پزشک مشورت کنید تا داروی ضد قارچی برای کودک تجویز کند.

 

۱۴- سرما خوردگی و آنفولانزا

این بیماری ها بر تمامی کودکان و نوزادان تازه متولد شده زمانی که سعی می کنند خودشان را با دنیای بیرون وفق دهند تاثیر می گذارد. اگرچه این بیماری بسیار بی اهمیت به نظر می رسد اما همیشه بهتر است تا توصیه های پزشک را دنبال کنید. ذات الریه و مشکلات جدی دیگر خیلی سریع در نوزادان تازه متولد شده شدت می گیرند.

 

۱۵- اسهال یکی دیگر از بیماری های رایج نوزادان است

اسهال واکنش رایج بدن به آنتی بیوتیک ها و عفونت ها در کودکان است. به کودکان مقدار مناسبی آب و سرم خوراکی بدهید. تغییر در رنگ و شکل مدفوع نوزاد همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر در این مورد تردید دارید، با پزشک مشورت کنید. هم چنین یبوست نیز در نوزادان و کودکان تازه متولد شده خیلی رایج است.

 

زمانی که نوزاد در حال یادگیری تطابق خود با محیط اطرافش است، اغلب بیماری های رایج نوزادان و مشکلات آنها بر طرف می شود. اما کوچک بودن کودک و داشتن سیستم ایمنی که هنوز کامل رشد نیافته باعث می شود سعی کنند با گریه و بی قراری کردن بخواهند ارتباط برقرار کنند.

بیماری های متداول می تواند نشان دهنده و پیدایش مشکلات اساسی باشد.

به مادران محترم توصیه می شود به طور منظم کودکان شان را برای معاینه کردن پیش متخصص اطفال ببرند، به او مقدار مناسب آب و مایعات بدهند، و مهم تر از همه ذهن آرام و روشنی داشته باشند.

از بودن با نوزادتان لذت ببرید و خودتان را با مرحله ای که او در آن است سازگار کنید. به یاد داشته باشید هر سرفه یا عطسه ای جدی نیست.

لینک کوتاه این مطلب:

https://kidmam.ir/?p=2037

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط

مشاغل VIP

دکتر مریم شهبازی
آتلیه عکاسی سها
کودک
جشن
کلینیک
آتلیه
مهدکودک
ماساژ
رستوران
سیسمونی
اسباب بازی
لیاس مادر
لباس کودک

رپرتاژ

تبلیغات

دلپری 2
تبلیغ 2
پیمایش به بالا